czwartek, 15 marca 2018

JAK SZYĆ RĘCZNIE? JAK UNIKNĄĆ PODSTAWOWYCH BŁĘDÓW? Wskazówki dla początkujących. Część 2. Tutorial Wielkanocnego Zająca.

Jeżeli zapoznaliście się z "JAK SZYĆ RĘCZNIE? JAK UNIKNĄĆ PODSTAWOWYCH BŁĘDÓW? Wskazówki dla początkujących. Część 1", czas na Część 2.  Poniżej umieszczam zdjęcie mojej pracy, którą wykonałam 25 lat temu w szkole podstawowej. Mam nadzieję, że na waszych twarzach pojawił się uśmiech i chociaż trochę zmotywowaliście się do działania;  jeżeli dzieciaki dają radę (wiem, że w szkołach jeszcze uczy się podstawowych ściegów szycia ręcznego) to WY też DACIE RADĘ 😊. Ciekawa jestem czy pamiętacie  pierwsze szkolne robótki? Ja jestem wdzięczna mamie, że moje wszystkie przechowała. Teraz wspominam je z sentymentem.

Mój pierwszy haftowany obrazek  który ma już 25 lat  i pamięta lata szkoły podstawowej

Ok, trochę powspominałam więc do rzeczy - mamy wybrany już wzór, wydrukowany w preferowanym formacie, odrysowany na filcu (zakładam, że wybraliście właśnie filc 😊). I co dalej? Po pierwsze zanim zaczniemy szyć wyprasujcie filc by zlikwidować ewentualne zagniecenia i wygładzić jego powierzchnię. Prasujcie przez papier do pieczenia i w niskiej temperaturze; w przeciwnym razie filc może przykleić się do gorącego żelazka 😞. Niektóre osoby najpierw rysują wzór na tkaninie, a potem prasują. NIE RÓBCIE TEGO, zwłaszcza jeżeli zaznaczacie markerami do tkanin. Dlaczego? Marker już nam nie zejdzie z tkaniny i będzie brzydko przebijał. Jeżeli kupicie marker do zaznaczania na tkaninie to KONIECZNIE przeczytajcie jak go używać!

Następnie przygotowujemy nasze pomoce, czyli NOŻYCZKI, SZPILKI, IGŁĘ, NICI/KORDONEK/MULINA. I w tym miejscu podkreślę, że to czym będziecie szyć zależy od was. Możecie wybrać nici (pamiętajcie tylko, żeby były mocne), ale bardziej polecam kordonek lub mulinę.  Jeżeli nie macie wprawy w szyciu ręcznym, przy pomocy kordonka bądź muliny będzie szyło się wam łatwiej. Są grubsze, łatwiej zobaczycie ścieg i ewentualne błędy. Kordonkiem czy muliną możemy szyć jedną nitką, natomiast jeżeli chodzi o nici - możemy podwójną. Niezależnie co wybierzecie musicie dobrać  odpowiednią igłę. Do szycia zwykłymi nićmi  są inne igły, a do szycia kordonkiem/muliną są specjalne igły - nazywają się one "igły do wyszywania kordonkiem". Ja mam takie jak na zdjęciu obok i mogę wam je polecić. Jeszcze jedna uwaga dotycząca nożyczek. Muszą być przede wszystkim ostre. Używajcie ich tylko do cięcia tkanin, ponieważ dzięki temu nie tępią się i precyzyjnie wycinają filcowe elementy. Bardzo dobre są nożyczki krawieckie FISKARS  i chociaż są drogie to warte swojej ceny. Zaraz zaczniemy szyć, więc na koniec teorii krótki sprawdzian znajomości podstawowych ściegów szycia ręcznego 😁. Pamiętacie je? Jeżeli nie to koniecznie przypomnijcie sobie. Ich znajomość jest niezbędna do prawidłowego i estetycznego wykonania pracy. Nie będę was męczyła w tym poście wszystkimi ściegami (o tym będzie osobny post) i podam tylko jeden, którym będziemy szyć zająca. Jest to ścieg  FASTRYGOWY. Należy on do grupy najpopularniejszych i najczęściej używanych ściegów w krawiectwie. Chociaż nie jest ściegiem mocnym i służy głównie do chwilowego zszycia tkanin, w przypadku FILCU i naszego filcowego zająca spełnia swoją funkcję idealnie, ponieważ z jednej i drugiej strony wygląda tak samo i jest mocny. Jak to możliwe? Filc jest tkaniną grubszą, bardziej zwartą, podczas szycia nasz ścieg dobrze "wtapia się" w filc i staje się mocniejszy. Wasza robótka nie rozerwie się 😊.  Na potrzeby szycia  zająca trochę go zmodyfikowałam: robię bardzo małe odstępy, sam ścieg jest drobny i uważam jak wkłuwam igłę od spodu spoglądając czy linie ściegu są równe. Koniec teorii - nareszcie SZYJEMY 😍
 TUTORIAL WIELKANOCNEGO ZAJĄCA

1. Bardzo dokładnie wycinamy nasze dwa odrysowane zające, łączymy je ze sobą i przypinamy szpilkami tak, aby materiał nie przesuwał się.


2. Wybieramy rodzaj nici i kolor. Ja wybrałam mulinę DMC w odcieniu delikatnie kontrastującym z kolorem filcu. 


3. Zaczynając szyć nie zapomnijcie schować naszej pentelki do środka. Dzięki temu ścieg zachowa ciągłość i nie będzie nic odstawało. Starajcie się szyć równo, z małymi odstępami. Kiedy szyję małe prace ucinam dłuższą nitkę, tak aby starczyła mi na całe okrążenie.  Poza tym jeżeli jakiś fragment  robótki jest już połączony wyciągam z tego miejsca szpilkę.



4. Oczywiście nie zszywamy do końca. Zostawiamy miejsce na wypełnienie. Nitki również nie ucinamy! Wyjmujemy igłę, nitkę odchylamy, tak aby nam nie przeszkadzała.


5. Naszego zająca wypełniamy silikonowymi kulkami lub watą. Jeżeli wybierzecie watę pamiętajcie, aby była to WATA SYNTETYCZNA lub WATA WISKOZOWA! Bawełniana nie nadaje się jako wypełnienie, ponieważ nieprawidłowo rozkłada się w robótce i daje brzydki efekt. Syntetyczna/Wiskozowa jest trochę bardziej "puszysta". Wypełniając zająca możemy pomóc sobie owalnym, drewnianym patyczkiem lub końcem kredki/ołówka. Dzięki temu dokładniej rozprowadzimy nasze kulki lub watę. 


6. Wypełnionego zająca zszywamy tym samych ściegiem oraz tą nitką, którą szyliśmy dotychczas. Gotowe 😊! Waszą pracę możecie ozdobić jak tylko chcecie. Mój zając otrzymał niebieską kokardę, ale można także przyszyć oczy, zarumienić policzki, dokleić kwiaty, doszyć tasiemkę itp. Takie drobne filcowe robótki polecam przede wszystkim jako wspaniałą formę spędzania czasu z dzieckiem 😊. Gwarantuję wam super zabawę, pełną integrację i odkrycie w sobie i dziecku nowych talentów. Dla maluchów własnoręcznie uszyta praca staje się zabawką numer 1. A wiecie dlaczego? Bo zrobił ją RAZEM Z WAMI !

wielkanoc, wiosna, filc, zając, szablon zająca, tutorial zająca, szycie ręczne

POWODZENIA!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy! Bardzo dziękuję Wam za obecność, a także każdy życzliwy komentarz, który sprawia mi ogromną radość oraz motywuje do dalszego blogowania i tworzenia :).